ЗВІТ ПРО РОБОТУ НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНОГО ЦЕНТРУ КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ ПРИКАРПАТТЯ ЗА 2024 р.

ОСНОВНІ КУЛЬТУРНО-МИСТЕЦЬКІ ЗАХОДИ ПРОВЕДЕНІ УСТАНОВОЮ

 01.02. У м. Коломиї  НМЦКіТП організовував благодійний проєкт на підтримку ЗСУ “Танець єднає нас”. Танцюють діти війни, діти військовослужбовців!

03.02. у НМЦКіТП відбувся семінар-лабораторія для керівників драматичних, художньо-просвітницьких колективів та колективів художнього слова: “Поезія, як зброя демократії” у рамках обласного літературно-мистецького свята “Слово правди”.

24 квітня 2024р. у Народному домі м. Тлумач установою проведено семінар на тему «Нематеріальна культурна спадщина: синергія минулого і сучасного заради майбутнього» для працівників закладів культури Тлумацької, Олешанської та Обертинської територіальних громад.

9 травня 2024 в НМЦКіТП проведена фольклорна світлиця «Народні витоки Гуцульщини» в якій взяли участь понад 40 майстрів декоративно-ужиткового мистецтва сіл Космач, Прокурава, Брустури, народні аматорські колективи: «Космацької ТГ Косівського району.

21.05. у Навчально-методичному центрі культури і туризму Прикарпаття відбувся обласний семінар для директорів базових клубних закладів ТГ, методистів по клубній роботі на тему «Відзначення 110-ї річниці з часу створення легіону Українських Січових Стрільців». До цього семінару підготовлено показовий масовий захід – вечір повідомлення «Дай Боже силу і відвагу, Україні славу», репертуарно-музична бібліотека підготувала книжкову виставку, на якій представила рекомендований репертуар для аматорських колективів.

23.05. у м. Івано-Франківську проведено обласне свято духової музики, присвячене Дню Героїв. В ході свята проведено благодійний збір коштів на підтримку ЗСУ.

26.05. у м. Івано-Франківську з метою підтримки вільного духу українців, ознайомлення з величними скарбами української культури,  проведено обласний відкритий фестиваль народного танцю «Арканове коло». В рамках фестивалю проводився благодійний збір коштів.

27 травня 2024р. до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України внесено два елементи Гуцульщини та Покуття, а саме; «Культура традиційної гуцульської сирної пластики», «Традиція виконання ритуального чоловічого танцю «Сербен» у селі Чортовець» Городенківської міської ради.

18.06. для керівників структурних підрозділів у сфері культури, виконавчих комітетів міських рад, райдержадміністрацій та ТГ, директорів базових закладів ТГ у Палаці Потоцьких «Простір Інноваційних Креацій «Палац»», проведено форум “Культурний ландшафт громад: громадянська свідомість, безбар’єрний та ментальний рівні”. На форумі зробили спробу створити інклюзивне середовище, де бар’єри виключені.

07.07. проведено обласний фестиваль патріотичної пісні – ЯВОРИНА-2024. В ході фестивалю проводився благодійний збір коштів на підтримку ЗСУ.

23.08. відбулися урочистості з нагоди підняття Державного Прапора України у с. Старий Угринів, присвячені Дню державного прапора. Захід підготовлено НМЦКіТП.

Дню Незалежності України, приурочено проведення урочистостей НМЦКіТП, які відбулися в обласній філармонії ім. Іри Маланюк.

Організовано та проведено обласний відбірковий конкурс  фестивалю «ЧЕРВОНА РУТА–2024».

У Івано-Франківському академічному обласному театрі ляльок імені  Марійки Підгірянки проведено  семінар практикум «Історія костюма Прикарпаття».

До 110-ї річниці створення легіону Українських січових стрільців. 3 листопада 2024 року в селі Пасічна (урочище Розтоки) відбувся обласний фестиваль повстанської і стрілецької пісні імені Софії Галечко.

Установою організовано та проведено відбірковий тур Всеукраїнського огляду-конкурсу на кращий клубний заклад у сільській місцевості. У регіональному етапі конкурсу взяли участь 377 клубних закладів у сільській місцевості, 26 з яких, стали переможцями у своїх територіальних громадах.

У жовтні цього року  в мальовничому гуцульському селі Брустури Космацької сільської ради Косівського району у садибі мисткині, заслуженої художниці України Марії Петрів НМЦКіТП організовано та проведено пленер майстрів з виготовлення сирних виробів. Мистецький пленер згуртував понад 75 майстринь з сирної пластики. Основним завданням, пленеру є збереження та популяризація елементу нематеріальної культурної спадщини «Культура традиційної гуцульської сирної пластики».

13 жовтня у Вигодському Будинку культури спільно з культурно-спортивною асоціацією «Фест» проведено Благодійний мистецький проект «Молодь за Україну».

19 жовтня 2024р. НМЦКіТП провів у Палаці Потоцьких фестиваль народної музики “РИТМИ НЕЗЛАМНОСТІ”. “РИТМИ НЕЗЛАМНОСТІ”- це ритми биття наших сердець у прагненні до перемоги, до любові творення і пропагування народної музики, а звідси до наших традицій, обрядів і звичаїв, що засвідчують нашу непохитність на культурно-мистецькому фронті!

Директорка НМЦУіТП у 2024 році взяла участь у двох важливих подіях з питань НКС: у м. Хмельницький Всеураїнський симпозіум «Нематеріальна культурна спадщина: можливості, ресурси, виклики»: Всеукраїнському форумі «Культурна спадщина єднає» у м. Рівному, де презентувала «Національні надбання Прикарпаття». НМЦКіТП ведеться посилена робота з питань НКС, так як наша область має 12 елементів внесених до Національного переліку.

7 листопада у місті Коломия НМЦКіТП провів обласний фестиваль хореографії «Танець єднає нас», «Поважні гості», за участю колективів з – Львівщини, Вінниччини, Івано-Франківщини. Зібрано на фестивалі кошти у сумі 7000 гривень на підтримку ЗСУ.

28 листопада 2024 р. відбулася обласна хорова лабораторія для керівників хорових колективів та методистів по вокально-хоровому жанру і керівників хорів дитячих музичних шкіл на базі хору та вокальних ансамблів фахового музичного коледжу ім. Д.Січинського.

Установа започаткувала  особливу святкову медаль “Серце фольклору Прикарпаття”, якою відзначає носіїв елементів нематеріальної культурної спадщини та носіїв автентичного фольклору.

Працівники центру є членами атестаційної комісії з питань присвоєння та підтвердження звань «народний, зразковий».

 

СПІВПРАЦЯ ІЗ ЗАКЛАДАМИ КУЛЬТУРИ ПРИРКАРПАТТЯ

 

У Івано-Франківській області функціонує 706 клубних закладів,  у яких налічується  3144 аматорських формувань, в яких беруть участь 38 280 ос..

Присвоєно звання «народний» аматорський  – 11 колективам, «зразковий» – 2. Підтвердили звання – 175 колективів.

Знято звання з – 5 колектиів.

Станом на 26.02.2025р   в області працює  436 народних та 60 зразкових аматорських колективів.

 

У 2024 році присвоєно звання:

–  жіночому вокальному ансамблю «Квіти ромену» муніципального центру дозвілля Департаменту культури Івано-Франківської міської ради, керівник Орест Турок.

– Хоровому колективу Солотвинського базового Будинку культури Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району, керівник Ярослава Купчак.

–  Хору «Пектораль» Будинку культури ім. Т. Шевченка Бурштинської міської ради, курівник Лариса Сенів.

–    Жіночому вокальному ансамблю «Бойківчанка» Калуського комунального закладу Палацу культури  «Мінерал» Калуської міської ради, керівник Оксана Герус.

–   Вокальній студії «Зорепад» Коломийського комунального закладу Палацу культури та мистецтв «Народний дім» Коломийської міської ради, керівник Заслужена артистка України Алла Кобилянська.

– Вокальному гурту  «Коралі» Будинку культури с. ПеченіжинПеченіжинської селищної ради Коломийського району, керівник Антоніна Потужня.

– Хоровому колективу «Тандем» Будинку культури с. Пнів Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району, керівник Ірина Глущук.

 

  1. Відділ культурно-просвітницької роботи.

Вимоги нинішнього часу передбачають застосування нових форм роботи в галузі культури, реформування діяльності клубних закладів. Попри наявні успіхи, творчі досягнення, різноманітні напрацювання в галузі культури, індустрія дозвілля потребує змін, які потрібно впроваджуватися в життя. Насамперед, необхідно піднімати престиж клубних закладів, робити їх багатофункціональними, використовувати усі види соціально-культурної діяльності, сприяти розвитку творчих здібностей, морально-етичних якостей, організовувати дозвілля, забезпечувати відпочинок, набувати знань та вмінь у зніманні стресових станів, у яких перебуває більша частина суспільства.

Щорічно в НМЦКіТП проходить підсумкова нарада, на якій підводяться підсумки зробленого клубними працівниками області за рік, відмічаються позитивні та негативні зміни в  діяльності клубних закладів, проводиться обмін досвідом та ознайомлення з досягненнями в роботі.

Відділом культурно-просвітницької роботи за звітній період проведено:

  1. «Особливості спілкування з військовими та ветеранами», онлайн лекція спільно з волонтерською організацією «Як ти, брате?»  (Роль культури в налагодженні комунікації всередині країни та за її межами);

 

  1. «Просвіта – світоч нашої душі, це – оберіг незалежності та соборності України, присвячене 32 річчю Івано-Франківського міського об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка (1932-2024),156-річчя створення товариства Матері Просвіти (1868-2024).

 

  1. Благодійний захід на підтримку ЗСУ та Духовна Академія, присвячена 80-річчю від дня смерті Митрополита Андрея Шептицького на тему: «Митрополит Андрей Шептицький, – дух, світоч української нації».

 

  1. Обласний семінар з питань планування та звітності для спеціалістів у сфері культури, відповідальних за державну статистичну звітність форми 7-НК (зведена), директорів базових клубних закладів громад, методистів по клубній роботі.

 

  1. Форум «Культурний ландшафт громадська свідомість, безбар’єрний та ментальний рівні», для керівників структурних підрозділів у сфері культури, виконавчих комітетів міських рад, райдержадміністрацій та ТГ, директорів базових закладів ТГ.

 

  1. Благодійний мистецький проєкт «Молодь за Україну» (Вигода).

 

  1. Регіональний етап Всеукраїнського огляду-конкурсу клубних закладів у сільській місцевості.

 

  1. Всеукраїнський форум «Культура під час війни».

 

  1. Обласний семінар для директорів базових клубних закладів ТГ, методистів по клубній роботі на тему відзначення 110-ої річниці з часу створення легіону УСС».

 

  1. Духовно-моральний роздум, присвячений Страстям Господнім та Україні «Розіп’ята правда».

 

  1. Кущові семінари для клубних працівників (Болехівська ТГ, Рожнятівська ТГ).

 

  1. Обласна нарада клубних працівників «Підсумки роботи за 2023-ій рік».

 

  1. У рамках проєкту «Кіно заради перемоги!»проведено – 2 кінопокази («Чорний козак», «Володарі неба»).

З метою підвищення кваліфікації працівників клубних закладів області, працівники Центру проводять обласні семінари для директорів базових клубних закладів, методистів, керівників колективів на різні теми клубної роботи. За 2024 рік було проведено два обласні семінари по клубній роботі. Зокрема:

– з питань планування та звітності (спільно з управлінням культури, національностей та релігій облдержадміністрації);

– відзначення 110 річниці з часу створення легіону УСС»;

З цією ж метою проводились кущові семінари для клубних працівників окремих  регіонів. Зокрема проведено навчання працівників культури Рожнятівської  та Болехівської ТГ.

Працівники Центру беруть участь у семінарах клубних працівників територіальних громад. Зокрема:  «Відзначення 110 річчя з часу створення УСС» та  «Підготовка та проведення масових заходів до Дня захисників і захисниць України» (Долинська та Івано-Франківська територіальні громади).

У звітному році з 23 квітня по 1 вересня проходив регіональний етап Всеукраїнського огляду-конкурсу клубних закладів у сільській місцевості.

У регіональному етапі Огляду-конкурсу взяли участь 377 клубних закладів у сільській місцевості. 26 з яких, стали переможцями в своїх територіальних громадах. Cеред них призові місця вибороли:

І місце: Палац культури с-ща Богородчани, Богородчанської ТГ Івано-Франківського району (директор, заслужений артист України – Крайник Ярослав Дмитрович).

ІІ місце :

– Будинок культури с. Липівка,  Рогатинської територіальної громади Івано-Франківського району (директор – Кривень Андрій Григорович);

– Будинок культури с. Пнів, Пасічнянської ТГ Надвірнянського району (директор – Пуканюк Галина Дмитрівна).

ІІІ місце:

– Будинок культури с. Старий Мізунь, Вигодської ТГ Калуського району (директор – Сащак Наталія Адамівна);

– Будинок культури селища Печеніжин, Печеніжинської ТГ Коломийського району (директор – Явдошняк Іван Васильович);

– Будинок культури с. Вовчинець, Івано-Франківської  ТГ, Івано-Франківського району (в.о.директора – Шевчук Наталія Василівна).

З метою вивчення способів створення середовища, де кожна людина, незалежно від її можливостей, має повний доступ до культурної продукції, яку пропонують клубні заклади ТГ для керівників структурних підрозділів у сфері культури, виконавчих комітетів міських рад, ТГ, директорів базових заходів ТГ проведено Форум «Культурний ландшафт громадська свідомість, безбар’єрний та ментальний рівні».

Для визначення ролі культури в налагодженні комунікації всередині країни та за її межами, спільно з волонтерською організацією «Як ти, брате?» проведена онлайн лекція «Особливості спілкування з військовими та ветеранами».

На допомогу клубним працівникам підготовлено та розповсюджено сценарії:

  • «Дай, Боже, силу і відвагу, Україні славу!» (тематичний вечір до 110-ої річниці Українських Січових Стрільців);
  • «Під покровом Богородиці – до Перемоги!» (тематичний вечір).

 

Станом на кінець звітного періоду кіномережа області нараховує 15 кіноустановок, з них:

  • в містах – 12;
  • в селах – 0;
  • крім того –3 відеоустановки.

Фактично працювали цього року 6 міських кінотеатрів («Космос», «Люм’єр», «Мувіленд», «Час кіно», «Троя», «Стрічка») та 1відеоустановка («Чаплін» м. Долина). Зокрема, цього року запрацював оновлений кінотеатр «Стрічка» у м. Коломия, який успішно веде свою діяльність.

У кіномережі зараз працює 82 особи (21 – адміністративно-управлінський апарат, 61 – виробничо-технічний персонал).

За звітний період 105200 глядачів переглянули 233 фільмів вітчизняного виробництва, дохід від яких становить 13млн. 91тис. 900 грн.

517700 глядачів переглянули 1229 фільмів зарубіжного виробництва, дохід від яких становить 64 млн. 958 тис. 500 грн.

Загальний дохід становить78 млн. 50 тис. 400 грн.

Серед кінотеатрів області найвищі показники в кінотеатру «Мувіленд», який за рік заробив понад 31 млн. грн. Також слід відзначити кінотеатр «Люм’єр» (понад 21 млн. грн.) та «Стрічка» (13 млн. грн.).

За звітний період кінотеатри міста для більшості фільмів українського виробництва проводили допрем’єрні покази, на які запрошувалисятворчі групи акторів та режисерів. Серед гостей цих заходів були й представники влади а також військові, внутрішньо переміщені особи, активісти різних організацій.

У жовтні в НМЦКіТП відбувся семінар на тему «Планування та облік клубної роботи», де учасникам було запропоновано список рекомендованих фільмів до знаменних дат з життя нашої країни.

В рамках проєкту «Кіно заради перемоги» в Тлумацькій громаді була організована творча зустріч з режисером фільму «Довбуш» Олесем Саніним. Крім цього, були організовані 2 покази цього фільму. Серед запрошених були військові, волонтери, творча молодь громади.

У Народному домі с. Спас функціонує кіноклуб імені Володимира Гумецького, який за 2024 р. здійснив покази декількох фільмів та відеороликів у співпраці з іншими клубними закладами:

  • перегляд фільму «Довбуш»;
  • перегляд фільму «Назарій Яремчук. Незрівнянний світ краси»;
  • перегляд фільму «Тіні забутих предків» С. Параджанова до 100-річчя від дня народження видатного режисера;
  • створено відео з учасниками драматичного театру клубу с. Липовиця за однойменною поемою Т. Шевченка «Наймичка»;
  • створено пізнавальний сюжет «У гості до Ганни Грелюк!» про краєзнавчу світлицю у клубі с. Луги та ансамбль «Лугівчанка».

Окрім того, кіноклуб веде листування з ЮА ДИСТРИБЮШН та Державним агентством України з питань кіно. Співпрацює з Івано-Франківським осередком НСКУ, а також залучений до Всеукраїнської мережі кіноклубів.

 

  1. Відділ аматорської творчості.

В Івано-Франківський області в закладах культури зі званням «Народний», «Зразковий» загалом діє – 391 мистецький колектив.

Зокрема:

  • вокально-хорові колективи – 210. (Орієнтовна кількість учасників –  13555);
  • музично-інструментальні колективи – 70. (Орієнтовна кількість учасників – 1775);
  • театральні колективи – 55. (Орієнтовна кількість учасників –  6751);
  • хореографічні колективи – 53. (Орієнтовна кількість учасників –  4080);
  • циркові колективи – 3. (Орієнтовна кількість учасників –  65);

 

За 2024 рік підтверджено звання – 170 колективам.

Присвоєно звання –13 колективам.

Знято звання – 5 колективам.

У області налічується 1195 вокально-хорових колективів, чисельністю 13555 осіб. 193 колективи носять звання народний.

Відділом проведені наступні заходи.

  1. Обласний хореографічний проєкт на підтримку ЗСУ «Танець єднає нас» (20 січня 2024 р. м. Коломия) (зібрано 5000 гривень підтримку ЗСУ). Мистецький хореографічний проєкт нового покоління, створений з метою об’єднання аматорських колективів. Обмін досвідом, знайомство та створення унікального процесу роботи в сфері культури, як між починаючими, так і досвідченими керівниками і учасниками. Такі зустрічі є новою формою виступу, де колектив має можливість вдосконалюватись, набувати нових навичок, що так важливо для популяризації хореографії в сучасному суспільстві.

 

  1. Благодійний фестиваль народного танцю на підтримку ЗСУ імені Народного артиста України, хореографа Івана Курилюка. (11 лютого 2024 р. м. Городенка) (зібрано 12 000 гривень на підтримку ЗСУ). З початку повномасштабного вторгнення всі фахівці культури – стали волонтерами. Кожен на своєму місці робить важливі речі, які наближають перемогу. Саме мистецтво є ключовим засобом, щоб втілювати великі масштабні проєкти, які фінансово можуть допомагати військовим. Одним із таких проєктів є обласний фестиваль танцю народного артиста Україна Івана Курилюка. На 75-річчя пана Івана народився цей фестиваль. Це був вже рік війни, рік обстрілів, повітряних тривог. Тоді багато людей виявили бажання долучитись до заходу. Тож зародилась така ідея, що фестиваль повинен жити. Сьогодні саме час втримувати та розвивати нашу культуру і допомагати військовим. Тому цьогоріч ми присвятили захід для допомоги захисникам.

 

  1. Літературно-мистецьке свято, приурочене 210-ій річниці з дня народження Тараса Шевченка “Слово правди” (2 березня 2024 р. м. Івано-Франківськ) Учасники представили твори Т.Г. Шевченка та сучасні твори української драматургії  у виконанні Софії Литвин (“Сова”) Яблунівська ТГ, Марії Джіхамінджії (уривок з поеми “Розрита могила”, Городенківська ТГ, Ольги Герасимчук (“Розрита могила”) Рожнятівська громада, Аліни Савчук (“Катерина”), Заболотівська ТГ, Ксенії Танчинець (“Холодний Яр”), Анжели-Марії Максимів (“Давидові псалми. Псалом 93”), Галини Андрусишин (“Цінуймо все”), Рогатинська ТГ, Юліани Дерев’янко (“А мати бійцям наказала відкрити труну”), Солотвинська ТГ, Таміли Микитюк, Долинська ТГ, Вікторії Осадчук (“Гонта в Умані”), м. Калуш, Софії Сушко (“Сова”), м. Калуш, Олесі Коцаби (уривок з поеми “Гайдамаки”), Ольги Бойчук (“Лілея”), Дубівська ТГ, Христини Полянської (“Жінко, чого Ви плачете?”) Дубівська ТГ, ТЕАТР-СТУДІЯ “АМПЛУА”(кер. Уляна Лешко), театралізована композиція за твором “Розрита могила”. А як щиросердно, натхенно, надривно, болісно звучало слово Златослави Семко в уривку з поеми Шевченка “Катерина” та поезія Іванни Мошури “Ніхто не вірив, що прийде війна” . Дуже привабливо і щиро звучала літературна композиція “Маленькі стежки великого Кобзаря” у виконанні НА драматичного колективу “Смолоскип” БК с. Черніїв Івано-Франківської ТГ (кер. Іванна Доля). Довершували свято Богдана Сливчук із Зеленської ТГ (“Минають дні, минають ночі”), Киселиця Софія (“Муза”), Білоберізька ТГ, Гончар Софія (“Я-Україна”), Івано-Франківська ТГ, Святослав Юнгер, Галицька ТГ, Галина Цюп’як (уривок з поеми “Марія”) Брошнів-Осадська ТГ.

 

  1. Обласна хорова лабораторія (15 березня 2024 р.) Обласна хорова лабораторія на базі Восьмого регіонального конкурсу хорових диригентів, присвяченого 159-ій річниці від дня народження Дениса Січинського для студентів 3-4-курсів фахових музичних коледжів Львова, Дрогобича, Тернополя, Хмельницького та Івано-Франківська. Були вручені сертифікати для 85 лаборантів.

 

  1. Обласний медійний проект «Вітання з Карпат – 2024» (березня 2024р. селище Богородчани) «Проєкт народився у найскладніші часи карантинного обмеження, коли зустріч з глядачем була заборонена. В основу полягає зустріч однодумців, створення спільної танцювальної композиції з 10-11 колективі та запис професійного відео. Сьогодні цей проєкт продовжує жити, адже ми працюємо з дітьми війни, дітьми військовослужбовців, котрим необхідно приділяти увагу через призму народного танцю. Поки ворог намагається знищити нас, ми стаємо ще сильнішими та виховуємо покоління дітей котрі будуть жити в переможній вільній державі».

 

  1. Обласний семінар з хореографії “Фольклорний танець мого села”  (14 квітня 2024 р. м. Івано-Франківськ) Учасниками семінару були танцюристи з м. Чернівців, м. Львів, м. Одеса, м. Дніпро та Івано-Франківської області!

 

  1. Обласний семінар для керівників вокальних ансамблів, (16 травня 2024 року м. Івано-Франківськ). Семінар був спрямований для керівників вокальних колективів на базі святкування 30-річного ювілею Народного аматорського чоловічого вокального квартету «Коло» Департаменту культури Івано-Франківської міської ради (керівник Заслужений артист культури України Мирослав Петрик). Лаборанти та інші слухачі творчого звіту з великим задоволенням послухали у виконанні «Кола» стрілецькі та повстанські пісні, твори про Україну, про сучасну війну, лірику. Згадали Петра Михайловича Чоловського і його чудесні обробки на чоловічий квартет.

 

  1. Обласний відкритий фестиваль народного танцю «Арканове коло». (26 травня 2024 р. м. Івано-Франківськ) (зібрано 6303 грн. на підтримку ЗСУ). Масштабне танцювальне дійство у місті Івано-Франківськ, учасниками якого є кращі колективи народного танцю Івано-Франківської області та запрошені гості з інших областей. Мета фестивалю: розвиток та популяризація народної хореографії у сучасному світі, пропаганда національної єдності за допомогою танцювальної культури, демонстрація кращих зразків народного танцю, в яких збережено багатовікові традиції та цінності українського народу.
  2. Обласний фестиваль патріотичної пісні «ЯВОРИНА-2024» (7 липня 2024 р. м. Івано-Франківськ). На фестивалі прозвучали сучасні патріотичні пісні, періоду визвольних змагань, стрілецькі пісні. Фестиваль розпочала вокально-хореографічна композиція «Пам’ятай – ми українці» у виконанні автора заслуженого журналіста України Богдана Кучера та НА ансамблю танцю «Прикарпаття» БК с. Велика Кам’янка П’ядицької ТГ (керівник заслужена працівник культури України Ганна Огородничук). У фестивалі взяли участь 24 колективи: хори, вокальні та фольклорні ансамблі. Оголосили збір коштів на придбання турнікетів, протиопікових пов’язок для 52 окремого стрілецького батальйону 63 механізованої бригади ЗСУ.

 

  1. Обласний проєкт з народної хореографії «МЕНЕ КЛИЧУТЬ ГОРИ» (29 липня м. Надвірна) (зібрано 4000 гривень підтримку ЗСУ) Проєкт охопив 33 хореографічні колективи Києва, Броварів, Львова, Чернівців, Івано-Франківська, Тернополя, Яремча, Тисмениці, Делятина, Великої Кам’янки, Кропивницького та інших міст, в яких задіяно понад 500 учасників. Під час фестивалю талановиті артисти подарували понад 30 танцювальних композицій. Урочисте відкриття відбулося  на Майдані Тараса Шевченка у місті Надвірна з виконання спільного танцю «Ми зустрілись» (слова і музика Ярослава Яроша).

 

  1. Семінар з хореографічного мистецтва «Історія сценічного костюма Прикарпаття» (29 вересня 2024 р. м. Івано-Франківськ) Це новий проєкт для популяризації українського автентичного одягу та його втілення на сценічному просторі, створений для керівників колективів народного танцю.

У фойє театру учасники та гості семінару переглянули  експозицію  гуцульських костюмів Народного аматорського танцювального колективу клубу с. Віпче, Верховинського району. На сцені театру, хореографічною композицією “Прикарпатські витинанки”, відкрив семінар ансамбль танцю «Дивоцвіт» Навчально-наукового інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, керівник – кандидат мистецтвознавства Ольга Квецко.  Учасників семінару привітала начальниця управління культури, національностей та релігій ОДА Тетяна Бойко та нагородила лауреатів ІІ туру Всеукраїнського фестивалю-конкурсу народної хореографії імені Павла Вірського. Про етнографічний музей Бойківщини у селі Фитьків розповів отець Микола Григорук, про особливості пошиття лемківського одягу – Христина Хиляк з м. Бережани Тернопільської області, про відродження кушнірства у XXI столітті – Михайло Вінтонюк (с.Корнич Коломийського району), презентував збірку світлин чоловічих етнічних костюмів “В чім вінець, в тім і кінець” Олександр Заставний – завідувач відділом аматорської творчості НМЦКіТП. На семінарі виступили: Народний художній колектив України, ансамбль народного танцю “Веселі гуцулята” м. Калуш, керівник – Людмила Коваль; Зразковий аматорський ансамбль танцю “Тандем” м. Бережани.  Провела семінар – директор НМЦКіТП Світлана Панько.

 

  1. Фестиваль народної музики “РИТМИ НЕЗЛАМНОСТІ” (19 жовтня 2024 р. м. Івано-Франківськ). У палаці Потоцьких відбувся фестиваль народної музики “РИТМИ НЕЗЛАМНОСТІ”, організований НМЦКіТП. Фестиваль проводився у рамках благодійного збору коштів на підтримку 52 Окремого стрілецького батальйону ЗСУ, що оберігають Лиманський напрямок. Глядачі мали можливість насолоджуватися народною музикою, яку на сцені виконували солісти та колективи з різних куточків Прикарпаття, переглянути виставку народних костюмів, а також долучитися до благодійного ярмарку.

 

  1. Обласний фестиваль повстанської і стрілецької пісні імені Софії Галечко (3 листопада 2024 року, урочище «Розтоки» с.Пасічна). Захід пройшов у місці, де загинула Софія Галечко, відбувся обласний фестиваль стрілецької і повстанської пісні імені Софії Галечко, присвячений 110-ій річниці створення Легіону Українських січових стрільців, у якому взяли участь 22 вокально-хорових та фольклорних колективи. На фестивалі прозвучали козацькі, стрілецькі, повстанські пісні, сучасні патріотичні твори.

 

  1. Обласний фестиваль хореографії «Танець єднає нас», «Поважні гості», (18 листопада 2024 р. м. Коломия) (зібрано 7000 гривень підтримку ЗСУ). Цього року проєкт націлений на вікову категорію 25+. Останніми роками активно почали розвиватися танцювальні колективи старшого віку для покращення ментального здоровʼя та культурного відпочинку через призму хореографії. В основному – це батьки дітей танцівників та колишні учасники самодіяльних колективів, тому у проєкті 17 листопада взяли участь  танцювальні колективи старшої вікової категорії.

 

  1. Обласна хорова лабораторія (31 листопада 2024 р.). Захід відбувся на базі фахового музичного коледжу ім. Дениса Січинського. Аліна Миндюк – керівниця хором – проілюструвала програму колективу. Були виконані твори української хорової музики, сучасні пісні та обробки українських народних пісень. Була показана робота з хором від Аліни Миндюк. Зокрема, з лаборантами була розучена українська народна пісня в обробці Яреми Павлика «Ой у полі три тополі». У 2-ій частині хорової лабораторії відбулася презентація збірника заслуженого працівника культури України композитора і хормейстера з м. Долини Ярослава Шершня «До Бойківського краю», модератором якої стала Світлана Лещишин. Була розучена партитура «Тарасова круча» на слова В. Олійника. Також з піснями Я. Шершня виступив його Народний аматорський чоловічий вокальний ансамбль «Байрак».

 

  1. Обласний семінар для керівників вокальних ансамблів, на якому прозвучали показові виступи кращих вокальних ансамблів області: НА жіночий вокальний ансамбль «Криниця» Городенківського  Палацу культури (керівник Галина Парфенюк), НА жіночий вокальний ансамбль «Яворина» БК с. Раківчик Коломийської ТГ( керівник Світлана Дубинська), НА жіночий вокальний ансамбль БК с –ща Більшівці Більшівцівської ТГ( керівник Степан Хомин). У виконанні вищеназваних колективів прозвучали патріотичні та ліричні твори.

У області функціонує 59 мистецьких шкіл:

  • 28 музичних шкіл;
  • 25 шкіл мистецтв;
  • 5 художніх шкіл;
  • 1 хореографічна школа.

Контингент мистецьких шкіл становить – 12200 учнів. Навчально-виховний процес здійснюють 1500 викладачів. Батьківська плата складає  від 150 – 450 грн.  Понад 1700 учнів навчаються безкоштовно.

Якісним показником художньо-естетичної творчості учнів шкіл естетичного виховання, результативності діяльності навчальних закладів, кожного окремо викладача та вихованця, стимулом для розвитку і підтримки обдарованих дітей є участь учнів наших шкіл у Міжнародних, Всеукраїнських та обласних творчих конкурсах, олімпіадах, виставках.

На особливу увагу заслуговують конкурси проведені у 2024 року:

  • обласний конкурс юних піаністів імені Василя Барвінського;
  • обласний конкурс української естрадної пісні «Водограй» імені Володимира Івасюка;
  • обласний конкурс вокальних ансамблів ;
  • обласний конкурс виконавської майстерності творчих колективі;
  • обласна олімпіада з музично-теоретичних дисциплін ;
  • обласний конкурс хореографічної майстерності «Танцює юнь Прикарпаття»;
  • обласна дитяча художня виставка ;
  • Всеукраїнський конкурс учнівської творчості, присвячений Шевченківським дням .

Для викладачів мистецьких шкіл в області проводяться семінари, засідання методичних об’єднань . У 2024 році проведено 15 методичних семінарів, майстер-класів.

Керівництво навчальних мистецьких закладів проводять велику роботу по пошуку та залученню до навчання здібних, обдарованих і талановитих дітей та молоді і забезпечують умови для творчого, інтелектуального і духовного розвитку дітей, задоволення потреб у професійному самовизначенні і творчій самореалізації.

 

  1. Відділ нематеріальної культурної спадщини.

За звітний період в області працювало 362 фольклорних колективи,    з  них   носять почесне звання «народний» – 92, «зразковий» – 6 .

У цьому році присвоєно звання «народний аматорський»  фольклорному  ансамблю «Берегиня» Будинку культури с. Саджава Коломийського комунального закладу Палацу культури та мистецтв «Народний дім» Коломийської міської ради, керівник – Лілія Рочняк.

Велика робота ведеться  з питань виявлення, збереження та популяризації елементів нематеріальної культурної спадщини, свідченням того є включення двох елементів до Національного переліку а саме:

–  «Культура традиційної гуцульської сирної пластики», що  побутує у столиці сирних коників с. Брустури,  та селах Космач, Прокурава Космацької сільської ради,  Шепіт, Снідавка, Річка Косівської міської ради та в с. Криворівня,  Красник Верховинського району;

– «Традиція  виконання ритуального чоловічого  танцю «Сербен» у селі Чортовець»  Городенківської міської ради.

Фестивалі, конкурси, свята, світлиці:

– фольклорна світлиця «Народні мотиви Гуцульщини»  за участю носіїв НКС, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва Космацької ТГ Косівського району;

– пленер майстрів з виготовлення сирних виробів в  селі Брустури присілку Вишний Космацької сільської ради Косівського району у садибі мисткині заслуженої художниці України Марії Петрів;

–  обласний конкурс різдвяної атрибутики «Дідух», «Павук» в якому взяли участь 23 майстри декоративно-ужиткового мистецтва;

– обласний конкурс обрядів різдвяно-новорічного циклу «Вертепів, Меланок», своє мистецтво репрезентували 22 аматорських колективи  (516 учасників).

Навчання:

– семінар «Нематеріальна культурна спадщина: синергія  минулого і сучасного заради майбутнього» для працівників закладів культури, керівників народних аматорських фольклорних колективів Тлумацької, Олешанської та Обертинської територіальних громад;

Дослідження:

– фольклорна експедиція в с. Брустури Космацької ТГ Косівського району;

– моніторинг охорони елементів нематеріальної культурної спадщини, які внесені до Національного переліку:

– «Традиція повіншування Василів» у с. Липівка Рогатинської міської ради»;

– «Традиційний обряд Маланка с. Белелуя Снятинської міської ради»;

– «Традиційні жіночі прикраси із бісеру на Прикарпатті».

Виставкова діяльність.

Протягом року організовано 10 виставок художників, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва області.

Працівники центру протягом року виїжджали  на присвоєння та підтвердження звання «народний», «зразковий»  аматорським колективам у Рогатинську, Богородчанську, Тлумацьку, Обертинську, Ямницьку, Солотвинську, Івано-Франківську, Тисменицьку, Городенківську, Нижньовербізьку, Коломийську, Долинську, Заболотівську, Верховинську,  Калуську, Снятинську, Яблунівську,  Галицьку територіальні громади.

Директорка Центру у 2024 році взяла участь у двох важливих подіях з питань НКС:  м. Хмельницький, Всеукраїнський симпозіум «Нематеріальна культурна спадщина: можливості, ресурси, виклики», Всеукраїнському форумі «Культурна спадщина єднає» у м. Рівному, де презентувала «Національні надбання Прикарпаття». НМЦК і ТП ведеться посилена робота з питань НКС. Наша область має 12 елементів внесених до Національного переліку.

 

  1. 4. Інформаційно-видавничий відділ.
  • Участь у мистецьких заходах та їх поширення на сайті НМЦКіТП, медійні програми, фестивальні дійства, дописи про заходи, проведеними іншими відділами НМЦК і ТП.
  • 03.2024 – Медійна програма “І… де… я”. Гість Ганна Карась.
  • 03.2024 – “Саме так”. Медійна програма за участю дизайнерки Ірини Микитин.
  • 03 – 24. 09.2024 – Медійна програма “І… де…я”. Дана Демків (3 частини).
  • 10.2024 – Медійна програма “Саме так”. Українські вечорниці.
  • 11.2024 – Медійна програма “Саме так”. Терношорська Лада. С. Снідавка.
  • 11.2024 – Медійна програма “Саме так”. Гуцульська скриня.
  • 12.2024 – Конкурс Вертепів та Маланок.

Видано три інформаційні бюлетні «Первоцвіт» онлайн, 55-ий  номер якого присвячений стрілецьким творам, приуроченим 110-ій річниці створення Легіону Українських Січових стрільців. У цей збірник увійшло більше 50 пісень Українських січових стрільців.

 

Вагомий внесок у роботу Центру зробили працівники репертуарної бібліотеки. За 2024 рік до бібліотеки записалися 149 читачів, відвідування становить – 856 осіб, книговидача – 8384 примірники. За звітний період  підготовлено 56 книжкових виставок, 4 з них  до обласних семінарів і хорової лабораторії. Всі виставки  представлені на сторінці Центру, у фейсбук. Кожна із них супроводжувалась тематичним дописом, біографічною довідкою про життя і творчість митця, оглядом літератури. Підготовлені, надруковані в бюлетені «Первоцвіт» рекомендовані списки літератури до: 110-ї  річниці створення легіону Українських Січових Стрільців «У пісні пригадаєм їхню славу», 75-ї річниці від дня народження Володимира Івасюка «Пісня буде поміж нас» та інші. Підготовлено та розповсюджено в  базові клубні заклади територіальних громад області «Календар знаменних і пам’ятних дат на 2025 рік». Протягом року бібліотечний фонд збагатився на 30 примірників книг на суму 3360 грн.

Фінансування установи.

У 2024 р. на фінансування установи виділено 4764503,00 грн., з них:

  • 4508178,00 грн. на зарплату;
  • 201626, 00 грн. на енергоносії;
  • 54699,00 грн. на інші видатки.

На проведення культурно-мистецьких заходів згідно регіональної цільової програми «Культура Івано-Франківщини» на 2022-2026 роки виділено –  409574,00грн.

Отримано коштів за надання платних послуг  у сумі – 19837,00 грн.